Dünyanın En Zenginleri Neden Çılgınca Kitap Okuyor?

Geçtiğimiz günlerde ‘Inside Bill’s Brain’ isminde harika bir belgesel izledim. Netflix’te 3 bölüm halinde yayınlanmış. Bill Gates’in hayatına dair küçük kesitler barındıran keyifli bir belgesel. Servetinin ciddi bir kısmını dünyadaki ekonomik adaletsizliği gidermeye ve önemli problemlere çözüm bulmaya harcayan ve inanılmaz derecede kitap okuyan bu adamı daha yakından tanımak; beni kitapların değerini farklı bir bakışla kavramaya sevk etti doğrusu. Durduğum yerden bakınca ekonomik piramidin en tepelerinde yer alan dünyanın en zenginlerinin vakitlerinin büyük bölümünü zevk ve sefa içinde eğlenerek, hayatın tadına vararak geçirdiğini sanıyor idim. Bu belgeselde pek de öyle olmadığını fark ettim. (Belgeselin OvekaKitap tanıtımı için: link)

Inside Bill’s Brain

Kendinizi Bill Gates’in yerine koyun ve 65 yaşında olduğunuzu hayal edin. Yaklaşık 110 milyar dolar servetiniz var. Yarından itibaren her gün 3 milyon dolar para harcasanız, bundan sonra hiç para kazanmasanız bile sahip olduğunuz servet size 100 yıl yetecek miktarda. Fakat 65 yaşındasınız, önünüzde yaşayacak o kadar yıl yok. Nasıl bir hayat sürerdiniz? Kitap okumak böyle bir hayat için öncelikli uğraşlardan bir tanesi olur muydu?

Bill Gates dünyanın en zengin ikinci kişisi. Her sabah saat 6’da uyanıyor. İçinde 8 – 10 tane kitap olan bir çantayla ofise gidiyor. Sabah 8’den akşam 6’ya kadar süren toplantılara girip çıkıyor. Toplantılar arasında kitap okuyor. Çantasındaki kitapları her hafta yeniliyor.

Bill Gates’in kitap okuma alışkanlığının Microsoft sonrasında bir emeklilik aktivitesi olduğunu düşünmeyin. Çocukluğundan itibaren okumaya düşkün olduğunu söylüyor. Günlük okumaların dışında her yıl 1 hafta süreyle inzivaya çekiliyor. Sosyal medya, televizyon ve süregelen iş temposundan kendisini soyutluyor ve bu zamanı sadece kitap okumaya ayırıyor!

Bill Gates içi kitap dolu olan çantasıyla 1 haftalık inzivaya çekiliyor.

Bill Gates’in 1 haftasının maliyetini bir düşünün. Tahminen bu yazıyı okuyan tüm insanların hayatı boyunca kazanacağı toplam paradan fazladır.

Warren Buffett, Bill Gates’in yakın dostu, sık sık bir araya geliyorlar. Dünyanın en zengin üçüncü kişisi, yatırım uzmanı, portföy yöneticisi. Röportajlarında gününün %80’ini kitap okumaya ayırdığını ifade ediyor. Warren Buffett’ın gününün %80’inin değeri nedir?

Bill Gates ve Warren Buffett

Dünyanın en zenginleri arasında bulunan Mark Zuckerberg, Larry Page ve benzeri isimlerin ortak özelliği; tahmin edemeyeceğiniz yoğunlukta kitap okumaları. Kitaplar bu insanlara ne veriyor olabilir? 20$’lık bir kitap, Bill Gates’in bir saatinden daha değerli ne içeriyor olabilir?

Bu insanlar bulundukları noktalara geldikten sonra böylesine kitap okumaya başlamış değiller. Kitap okuma eyleminin hayatlarının önemli bir parçası haline geldiği dönem çocukluk zamanlarına denk geliyor. Dolayısıyla hayatları boyunca yoğun bir şekilde kitap okuduklarını ve bulundukları noktaya gelebilmelerinde bu alışkanlığın büyük katkısı olduğunu ifade ediyorlar.

Bu insanlar kitap okumanın kendilerine katmış olduğu geniş hayal gücü kabiliyeti sayesinde dünyaya, insanlığa ve teknolojiye katkı sunabilmişler. Bu durum tabii ki kitap okuyan her insanın zengin olacağı ve teknolojiye katkı sunacağı anlamına gelmiyor.

Kitap Okumak Ne Kazandırıyor?

Kitap okumak öğrenme ve kendini geliştirme azminin bir işaretidir. Her kitap okuyan insanlığa katkı sunacaktır diye bir şey yoktur ama insanlığa katkı sunan tüm yenilikçi fikirler; kitap okuyan, öğrenme azmiyle yanıp tutuşan ve bilgiye hasret olan zihinler arasından çıkar. Bill Gates dünyanın sayılı zenginlerinden biri olabilir fakat asıl zenginliğin bilgi sahibi olmaktan geçtiğinin farkında. Bu yüzden 20$’lık bir kitaba saatlerini ayırabiliyor.

Zenginliğin tek ölçütü cebinizdeki veya banka hesabınızdaki para değildir. Okuduğunuz kitapların; karakterinizde bıraktığı etki, hayata bakışınızda yarattığı vizyon ve ufkunuzda oluşturduğu genişlik asıl zenginlik ölçütleridir. Bu yüzden zenginlik banka hesabınızdaki paranın büyüklüğüyle değil kitaplığınızın büyüklüğüyle ölçülür. Kitaplığınız 100 kitap içeriyor olsa bile en az Bill Gates kadar zenginsiniz demektir.

Bu yazının önceki sürümleri:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s